Skip to Content Contact Us

חיתוך יהלום וצורות יהלומים

חיתוך יהלום

חיתוך יהלום או בשמו המקצועי ה-CUT, הינו אחד מארבעת הפרמטרים העיקריים ביהלום. הינה כל מה שצריך לדעת על חיתוך יהלומים.

 

מהו חיתוך יהלום?

חיתוך יהלום הוא החלק החשוב ביותר בעיבוד שלו. הוא הדבר שקובע את הברק, את הצלילות, את הצבע, את העומק ואת היופי של היהלום. חיתוך מושלם יעצים את האור שישתקף ביהלום ויישבר בו בניצוץ מהפנט; חיתוך מושלם הוא הדבר היחיד שמבדיל בין יהלום עוצר נשימה ובין אבן חן פשוטה ונטולת חן.

 

איך חותכים יהלומים?

כדי ליצור אבן חן מלוטשת ויפהפייה מיהלום גס יש לחתוך אותה. חיתוך יהלום הוא תהליך קפדני המצריך מיומנות, דיוק וטכנולוגיה מתקדמת. התהליך כולל שלבים אחדים:

 1. תכנון – בשלב התכנון בוחנים את האבן הגולמית וקובעים את החיתוך המיטבי שיתאים לו. בשלב זה מביאים בחשבון את גודל היהלום, את צורות יהלום ואת הפגמים הפנימיים שלו.
 2. ביקוע – החיתוך נעשה בלייזר או במסור מיוחד. מכשירים אלה מבקעים את האבן הגולמית וחותכים אותה לחתיכות.
 3. עיגול – עיגול הקצוות בטכניקה עדינה ועיצוב הצורה.
 4. ליטוש – השלב המאתגר ביותר בתהליך. הליטוש נעשה בדיוק מרבי כדי להשלים את עבודת החיתוך ולקבוע את צורות חיתוך יהלום.
 5. בדיקה – היהלום נבחן ונבדק לפי תקני איכות מחמירים. רק אם הוא נמצא תקין, יצא לשוק.

 

מדרג החיתוכים

גם לחיתוכי היהלומים יש מדרג, ומדרג זה נקבע לפי איכות הליטוש, הסימטריה, הברק והבוהק שלו. ככל שהחיתוך איכותי, צורות יהלומים יהיו סימטריות יותר והיהלום יבהק בעוצמה, ולכן בעת קניית יהלומים מומלץ לבחון את החיתוך או לקבל עליו מידע מהמוכרים.

 • חיתוך מעולה – יהלום בחיתוך מעולה הוא היפה והאיכותי ביותר. הפרופורציות שלו מושלמות, הליטוש מבריק והבוהק עצום. האור משתקף בו בעוצמה ומשתבר בעוצמה.
 • חיתוך טוב מאוד – יהלום בחיתוך טוב מאוד זהה ליהלום בחיתוך מצוין. האור המשתבר בו רב ויפהפה ומחירו נוח.
 • חיתוך טוב – יהלום בחיתוך טוב משבר אור בכמות רבה, אך הברק שלו מעומעם בהשוואה לברק של יהלומים בחיתוך מעולה וטוב מאוד. אם התקציב מגביל אותך, יהלום בחיתוך טוב הוא היהלום שנוצר בשבילך.
 • חיתוך יפה – יהלום בחיתוך יפה משבר אור בכמות מעטה. אם אתם מעוניינים בקרט גבוה אך התקציב מגביל אותכם, קנו יהלום בחיתוך יפה ותיהנו מכל העולמות.
 • חיתוך דל – יהלום בחיתוך דל הוא בדרך כלל יהלום שנחתך בצורה עמוקה מדי או רדודה מדי. הוא חסר ניצוץ כיוון שאינו משבר את האור המשתקף בו והיתרון היחיד שלו הוא מחירו הנמוך.

 

מה ההבדל בין חיתוך היהלום ובין צורת היהלום?

א על פי שהמושגים חיתוך היהלום וצורת היהלום נשמעים לסירוגין כשמדברים על יהלומים, הם למעשה שני היבטים שונים של מבנה היהלום. כשמדברים על צורת יהלום, מתכוונים לקווי המתאר החיצוניים של האבן (יהלום עגול, יהלום נסיכה, יהלום אמרלד, יהלום מרקיזה וכדומה). כשמדברים על חיתוך היהלום, מתכוונים לפרופורציות, לסימטריה ולגימור של היהלום שקובעים את יופיו ומשפיעים על עוצמת הניצוץ שלו.

 

צורות יהלומים

 

צורות יהלומים

יש סוגים שונים של צורות יהלומים כיוון שכל חיתוך משווה ליהלום צורה משלו עם אופי מיוחד ומראה נהדר:

 • יהלום עגול מבריק (Brilliant) – זהו היהלום הקלסי והמבוקש ביותר בקרב נשים. הוא ממטב את הברק של היהלום בזכות ריבוי הפאות. למעשה היהלום העגול המבריק נושא את מספר הפאות הרב ביותר משאר היהלומים (ליהלום עגול יש 57 ליטושים – 32 ליטושים בחלק העליון של היהלום ועוד 25 ליטושים בחלק התחתון של היהלום), ולכן האור משתקף בו בעוצמה מדהימה.
 • יהלום כרית (Cushion) – יהלום שנוצר בחיתוך רבוע ומאופיין בפינות מעוגלות ובפאות גדולות שמעצימות את האור המשתקף בהן. יהלום כרית נראה אלגנטי, מאופק ועדין.
 • יהלום נסיכה (Princess) – חיתוך מודרני שמשווה ליהלום מראה מלכותי. יהלום נסיכה נראה רבוע או מלבני. יש לו פינות חדות ופאות מרובות שיוצרות משחק מרהיב בין האור המשתקף בו ובין הניצוצות הנשברים ממנו. יהלום נסיכה הוא יהלום מודרני, נועז ומלא חן.
 • יהלום אגס (Pear) – חיתוך עדין ואלגנטי. מכונה גם יהלום ‘דמעה’ בגלל צורת הדמעה המעוגלת עם הקצה החד. יהלום אגס משלב את אלגנטיות המבריקה של היהלום העגול ואת התחכום של יהלום המרקיזה ומתאים לתכשיטים המעוצבים בסגנונות שונים.
 • יהלום לב (Heart) – יהלום לב הוא הסמל המובהק ביותר לאהבה ולרומנטיקה. חיתוך זה דורש דיוק רב כיוון שהסימטריה בין שתי האונות והשסע המוגדר ביניהם צריכים להיות מושלמים. יהלום לב הוא כנראה היהלום המרגש ביותר, ובצדק. הוא מגלם את הספקטרום המלא של רגשות האהבה ונראה ייחודי להפליא.
 • יהלום אזמרגד (Emerald) – יהלום מלבני שפינותיו חתוכות ופאותיו מדורגות. אומנם הוא אינו מבריק כמו יהלום עגול מבריק, אך המראה המעודן והמאופק שלו מייחד אותו.
 • יהלום אובלי (Oval) – החיתוך האובלי הוא חלופה מתוחכמת ליהלום העגול המבריק. אומנם עוצמת הברק שלהם זהה אך החיתוך הסגלגל מוארך יותר מהחיתוך העגול. טבעת עם יהלום סגלגל מעדנת ומאריכה את האצבע, ולכן זהו היהלום המועדף על צורפים שמעצבים טבעות אירוסין.
 • יהלום אשר (Asscher) – יהלום רבוע שפינותיו חתוכות. יהלום בחיתוך אשר ניחן בסימטריה מהפנטת ויוצאת דופן. פאותיו המדורגות משוות לו מראה קלסי מצד אחד וייחודי מצד שני. זוהי למעשה גרסה מרובעת של יהלום האזמרגד, אולם גרסה זאת מצטיינת בעושר של הפאות ובשוני ביניהן.
 • יהלום מרקיזה (Marquise) – יהלום מוארך שקצותיו מחודדים. יהלום מרקיזה נראה גדול יותר מיהלומים אחרים בגלל הצורה המוארכת שלו. הוא קיבל את שמו מאבן היהלום ההיסטורית שהזמין מלך צרפת לואי ה־14, ואכן יהלום מרקיזה נראה מלכותי וזוהר, והוא אהוב על נשים שאוהבות יהלומים גדולים במיוחד.
 • יהלום זוהר (Radiant) – יהלום זוהר משלב את הברק של היהלום העגול עם האלגנטיות של יהלום האזמרגד. והתוצאה – קסם מודרני ויוצא דופן. יהלום זה מאופיין במראה רבוע ובפינות חתוכות. הפאות הרבות שלו משברות את האור בתצוגה בוהקת ומרהיבה, ולכן הוא מתאים במיוחד לנשים שאוהבות תכשיטים ייחודיים וזוהרים.

 

התאמת צורת חיתוך היהלום לתכשיט

חיתוך יהלומים הוא תהליך מורכב המשלב אומנות במדע. שילוב זה יוצר יהלומים מרהיבים וייחודיים. כשאנו באים לשבץ יהלומי מעבדה בתכשיט, כאשר היהלום המרכזי גדול מחצי קראט, נרצה לשבץ יהלום בחיתוך BRILIANT על מנת לקבל מראה דרמטי ומנצנץ, ונשתמש בחיתוך המדורג ביהלומים קטנים יותר. לפעמים נשבץ יהלומים בחיתוך מדורג כיהלום מרכזי גם כאשר המשקל שלו הוא מתחת לחצי קראט, מכיוון שזהו רצון הלקוח או צו האופנה.

Back top top
דילוג לתוכן