Skip to Content Contact Us

צבע היהלום

צבע יהלום

צבע היהלום הינו, פרמטר חשוב לקביעת איכותו של היהלום. נהוג לסווג את היהלומים לשתי קטגוריות של צבעים שהם: צבעים רגילים וצבעים מיוחדים, המכונים “יהלומים צבעוניים”. במדריך זה נסביר לעומק את כל מה שצריך לדעת על צבע של יהלומים.

 

רמת ניקיון וצבע יהלומים

מדרג הצבעים של היהלום נקבע לפי תקן בין-לאומי מוסכם. המדרג מגדיר את טיב היהלומים לפי הצבע שלהם ונע מדרגה D, הדרגה הגבוהה ביותר המאפיינת יהלומים חסרי צבע, ועד דרגה Z, הדרגה הנמוכה ביותר המאפיינת יהלומים בצבע בהיר או חום. מדרג הצבעים נקבע במכון הגמולוגי האמריקני (GIA), והוא קבע את הסטנדרט להערכת צבע רמת ניקיון יהלומים ולקביעת הערך שלכם. במצבן המושלם אבני החן הנדירות הללו נראות כמו טיפות גאומטריות מושלמות ובוהקות של מים טהורים; טיפות המשקפות את האור ומשברות אותו בתצוגה מרשימה ועוצרת נשימה של בוהק וברק. ככל שמדרג הצבעים יורד, היהלומים מאבדים את הלובן הצח שלהם ועוטים צבעים עדינים ורכים; כל צבע תורם ליופי המיוחד של היהלום.

 

יהלומים צחים לעומת יהלומים צבעוניים

אף על פי שיהלומים צחים (לבנים) מדורגים בראש מדרג הצבעים (בדרגות D עד F), יהלומים איכותיים רבים הם לאו דווקא לבנים. יהלומים צבעוניים נחשבים מפוארים ומעוררים עניין רב. מקשתת הצבעים שלהם נעה על פני גוונים רבים כמו כחול, ורוד, צהוב, ירוק ואפילו אדום (צבע נדיר ומבוקש). אומנם היהלומים הלבנים ניחנים בבהירות מהממת ובבוהק זוהר, אך היהלומים צבעוניים מוערכים בגלל נדירותם ובזכות הגוונים העזים שלהם.

 

מה החשיבות של הצבע ביהלומים?

צבע וניקיון יהלום חשובים לקביעת האיכות של היהלום. יהלומים חסרי צבע מדורגים במקום הגבוה ביותר במדרג הצבעים כיוון שהם משקפים אור ומשברים אותו בעוצמה ובשלמות. משברי האור נותנים ליהלומים את הבוהק הזוהר שלהם. עם זה, גם יהלומים צבעוניים יכולים להיות איכותיים מאוד ומרתקים. יש אנשים שאוהבים את האלגנטיות הקלסית של היהלום הצח, ויש אנשים שמעדיפים את הקסם התוסס של היהלום הצבעוני. בסופו של דבר הטעם האישי הוא זה שינחה את הבחירה שלך בתכשיט היהלומים שקוסם לך בין שהוא נושא יהלומים צחים, ובין שהוא נושא יהלומים צבעוניים.

 

האם הצבע מעיד על איכות היהלום?

רמת ניקיון וצבע יהלומים בהחלט קובעים את איכות היהלום, אך הצבע הוא רק אחד מארבעת העקרונות המנחים להגדרת האיכות והערך של היהלומים. ארבעת העקרונות המנחים הם צבע (COLOR), משקל (CARAT), חיתוך (CUT) וצלילות (CLARITY). כל אחד מהעקרונות האלה יכולים לעניין אתכם ואולם גם עקרון אחד או שניים עשויים לספק אתכם בחיפוש אחר תכשיט היהלום המושלם. אם אתם מחפשים טבעת אירוסין, ייתכן שתעדיפו צבע F ביהלום או צבע D. אם אתם מחפשים תליון מרהיב, ייתכן שתתאהבו בתליון עם צבע G ביהלום. ואם אתם מחפשים צמיד טניס ענוג, ייתכן שתעדיפו יהלומים בשלל צבעים. הדבר החשוב ביותר הוא שתבינו את השפעת הצבע על איכות היהלומים, ושתהליך הבחירה שלכם יהיה מושכל.

 

מה משפיע על מחירו של היהלום?

מומחי אקס לאב מסבירים על הפרמטרים שמשפיעים על מחיר של יהלום ואשר מכונים “The 4 C’s” והם: Carat (משקל בקראט), Clarity (רמת הניקיון), Cut (רמת החיתוך והליטוש) ו-Color (צבע היהלום).

 

Color – צבע היהלום

בקטגוריית הצבעים הרגילים, ככל שהיהלום חסר צבע, כך הוא מסווג כנקי ואיכותי יותר וכך דירוגו עולה. קבוצה זו מונה את היהלומים הצלולים נטולי הצבע – יהלומים לבנים, היהלומים בגוונים החומים והיהלומים בגווני צהוב בהיר. היהלומים בגווני צהוב למיניהם נחשבים לנפוצים ביותר בטבע, לפיכך מחיריהם זולים בהשוואה לצבעים הנדירים. סולם דירוג הצבעים הרגילים עושה שימוש באותיות D – Z, כשיהלום לבן נטול צבע לחלוטין מסומן באות D וזוכה לדירוג הגבוה ביותר. ככול שמדרג האותיות עולה צבע היהלום צהבהב יותר. יהלומים המסומנים באות Z מתאפיינים בצהבהבות ניכרת לעין ומחירם הוא הנמוך ביותר סולם דירוג הצבעים הרגילים. בקטגוריית הצבעים המיוחדים – Fancy color diamonds, נמנים יהלומים בצבעי כחול, ירוק, אדום או ורוד ומחירם לרוב גבוה יותר. תמחור היהלומים הצבעוניים נקבע על פי הצבע, רמת הדומיננטיות של הגוון ואופן פיזורו.

 

Carat – משקל היהלום

משקל היהלום נמדד בקראט, קראט אחד הוא 0.2 גרם ובמשקלים נמוכים יותר נעשה שימוש ביחידות המכונות “נקודות”. לדוגמה, יהלום שמשקלו 0.3 קראט שווה ערך ל-30 נקודות. מטבע הדברים, ככל שהיהלום גדול יותר, כך גם יאמיר מחירו. עם זאת, יהלום בודד שמשקלו 1 קראט יקר לאין שיעור ממאה יהלומים שמשקלו של כול אחד מהם 0.01 קראט.

 

Clarity – רמת הניקיון

רמת ניקיון היהלום נקבעת בסולם בינלאומי על פי שקלול מספר פרמטרים, כגון: כמות הפגמים, גודלם, מיקומם, צבעם ומידת הבולטות שלהם. חלק מהפגמים פנימיים, כמו: סדקים ביהלום, גבישים ומינרלים שונים שנוספו ליהלום וחלק מהפגמים חיצוניים, כמו: שריטות מעל לפני היהלום, משטחי ליטוש שאינם סימטריים לאבן ועוד.

 

Cut – רמת החיתוך והליטוש

ליטוש היהלום הוא התהליך הסופי בעיבוד פני האבן ונחשב לפעולה רגישה ביותר, מאחר ומטרתו להפיק מהאבן את מירב הברק והיופי. עבודה זו נעשית על ידי מומחים בעלי ניסיון רב.

Back top top
דילוג לתוכן